В Україні нещодавно сталися суттєві зміни, що стосуються продажу держмайна. Відтепер майно державної та комунальної форми власності повинно реалізовуватися через відкриті електронні торги в системі Прозорро.Продажі. В ній акредитовано близько 50 торгівельних майданчиків, що надають послуги з організації та проведення торгів, а також консультують користувачів та проводять незалежну експертну оцінку майна. За допомогою цих майданчиків організатори торгів виставляють різноманітні лоти: від канцелярського приладдя до великих земельних ділянок.
Що продається на торгах
На ЕТМ (електронному торгівельному майданчику) можна знайти безліч лотів з таких груп:
- нерухомість;
- автомобілі;
- земельні ділянки;
- деревина;
- металобрухт;
- ліцензії, тощо.
Тут можна придбати все, що продають державні та комунальні підприємства. Наприклад, необроблена деревина з 202 року продається тільки на відкритих торгах. Щоб отримати більше інформації про реалізацію деревини в Україні слід перейти до сайту https://www.uub.com.ua/presscenter/novyny-birzhi/kuplyu-plovnk-duba-cherez-prozorrosale/. Тут можна ознайомитися з особливостями продажу деревини та правилами участі в аукціонах.
Деревина з’являється в українських лісгоспах в процесі оздоровлення лісу, тобто його санітарної вирубки. Раніше посадові особи продавали цю цінну сировину на основі прямих домовленостей з покупцями. Це давало багато можливостей для розвитку корупційних схем та хабарництва. В зв’язку з цим держава втрачала багато коштів, що могли піти на розвиток лісового господарства. Та з 2020 року лісгоспів зобов’язали продавати частину деревини через відкриті електронні аукціони, де немає хабарництва та тіньових схем.
Крім цього через систему електронних торгів держава здає в оренду майно, що тимчасово не використовується. Це можуть бути будівлі, приміщення земельні ділянки чи транспорті засоби. Також орендувати у держави можна і залізничні вагони.
Організатору торгів не потрібно нічого сплачувати електронному майданчику, а ось покупець повинен буде сплатити реєстраційний та гарантійний внесок, щоб прийняти участь у торгах. Тарифи щодо послу цих майданчиків є однаковими, як і послуги, що надаються. Відрізняються електронні платформи лише зручністю користуванням та якістю консультаційних послуг. Лідером на даний час в цій галузі є Українська універсальна біржа, яка має великий досвід організації та проведення аукціонів.